akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar

Oto ekspertiz raporu, ikinci el araçların alım ya da satım işlemlerinde, aracın yaşının, geçmişinin, motor ve mekanik durumunun, daha önceki kullanımlarında almış olduğu mevcut hasarların vb. gibi durumların önceden belirlenmesini sağlayan ve alışverişin güvenilir olmasını sağlayan bir rapordur. 

akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar İkinci el araç salım- satım işlemlerinde bazı durumlarda kişiler araçların daha önceki raporlarını ya da kaza vb. gibi durumlarını belirtmeden ilan verebilmekte hatta aracın satım işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Her iki tarafın da mağdur olmaması ve şeffaflığın korunabilmesi için ikinci el araçlara oto ekspertiz raporları çıkarılmaktadır.akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar Oto ekspertiz raporu, her sanayi ya da firmanın gelişigüzel vermediği bir rapordur.  Raporlama işleminin doğru ve dikkatli olması için bu işlemlerin incelemelerinin yapıldığı bazı oto ekspertiz raporu veren firmalar bulunur. 


Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalardan Alınan Ekspertiz Ne İşe Yarar?


Ekspertiz raporu, 2019 yılı itibariyle ikinci el araç alım ya da satım işlemlerinde özellikle alıcının hakkını koruyabilmek ve aracın değerinin altında ya da üstünde satılmasına engel olunması amacıyla zorunlu hale getirilmiştir.akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar 2019’dan önceki dönemlerde araç sahiplerinin alıcı talepleri doğrultusunda aldığı bir belgedir.

İkinci el araçların alım ya da satım işlemlerinde önceden oluşmuş olan araç değer kaybı işlemlerinde ekspertiz raporunun hukuki gerekliliği bulunmaktadır.akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar Araç değer kaybı, araç sahibinin aracı kullanımı sırasında kaza vb. gibi çeşitli nedenlerden dolayı araçta meydana gelen hasar alma durumunun aracın satılması sırasında üretim sonrası bedelinden düşülmesi anlamına gelen bir terimdir. Oto ekspertiz raporu veren firmalar tarafından alınan raporlar sayede araçların kendi değerinin üzerinde bir miktarda satılmasının önüne geçilerek alıcının hakları savunulmaktadır. 


Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar Tarafından Yapılan İşlemler Nelerdir?


2019 yılından beri ikinci el araba alım satım işlemlerinde zorunlu hale getirilen ekspertiz ile birlikte aracın kullanım süreci boyunca aldığı hasarlar tespit edilerek mevcut değerinin belirlenmesi sağlanır.akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar Kapsamlı bir araç muayenesi olarak nitelendirilen bu ekspertiz işlemi, yetki sahibi olan ekspertiz firmalar tarafından kolaylıkla yapılabilir. İşlem sırasında firmada çalışan profesyonel kişiler tarafından araç detaylı bir şekilde incelendikten sonra elde edilen bilgiler rapora dönüştürülür ve araç sahibi ile alıcıya sunulur. Bu şekilde aracın değeri daha objektif ve profesyonelce belirlenmiş olur. Pek bu rapor sırasında araca yapılan işlemler nelerdir? Kısaca anlatalım. 

akyurt Oto Ekspertiz Raporu Veren Firmalar Oto ekspertiz raporu veren firmalar tarafından rapor süreci boyunca araca uygulanan işlemler; aracın boya kontrolunun yapılması, DYNO testinin yapılması, süspansiyon testi, motor ve mekanik kontrollerin sağlanması, yanal kayma testi, fren testi, akü testi ve Diagnostik testi olarak sıralanabilmektedir. 

Bu işlem sürecinde, oto ekspertiz raporu veren firmalar ile çalışan alanında profesyonelce çalışan kişiler tarafından aracınızın muayenesinin yapılması ile aracın değerini ölçtürebilir ve aracın hasar tespitine göre alıp almamanıza karar verebilirsiniz.