Oto Klima Tamir & Bakım

Oto Klima Tamir ve Bakım yapmak önemlidir. Yaz aylarında aracınızın klimasının en iyi durumda olduğundan emin olmalısınız. Arızalı bir klima sistemi hayatınızı kabusa çevirebilir ve hatta araç kullanmak tehlikeli olabilir. Nitelikli bir teknisyen olan AK SERVİS bu sorunları çözebilir ve aracınızı daha konforlu hale getirebilir. Ek olarak, AC sisteminizin uygun şekilde bakımı, aracınızı uzun vadeli hasarlardan koruyabilir.

Aracın Klima Sistemi

Aracın klima sistemi, çeşitli bileşenlerden oluşan karmaşık bir sistemdir. En olası suçlu, termal genleşme sürücüsü olarak da bilinen kompresördür. Kompresör, kabindeki nemin alınmasından ve camların temiz tutulmasından sorumludur. Arızalı bir kompresör, özel aletler ve onarımlar gerektirebilir.

Aracınızın klimasını etkileyebilecek başka birçok faktör vardır. Yol kalıntıları, titreşimler ve ani duruşlar, soğutma sıvınızın etkinliğini kaybetmesine neden olabilir. Araç klimanız çalışmayı durdurursa, yapmanız gereken ilk şey, sızıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Sızıntılar, evaporatörün aşırı ısınmasına neden olabilir ve ayrıca kompresöre zarar verebilir. Aracınızın klimasını en iyi durumda tutmak, aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlayabilir ve maliyetli bir onarımı önleyebilir.

Klima Bakımının Düzenli Olarak Yapılması Önemlidir

Aracınızın klima bakımının düzenli olarak yapılması önemlidir. AC'nizi en iyi durumda tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kabin sıcaklığını korumaya da yardımcı olur. Teknisyen, klimanızın nerede eksik olduğunu bulmak için son teknoloji bir şarj testi yapabilir. Sızıntıları tespit etmeye yardımcı olması için sisteme izleyici boya da ekleyebilir.

AC'nizin arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, sorunun tamir edilip edilemeyeceğini öğrenmek için bir otomatik klima onarım merkezini ziyaret edin. Bir teknisyen, kaçak olup olmadığını belirlemek için klima yüksekteyken arabanızı birkaç dakika çalıştıracaktır. Varsa, teknisyen sistemdeki zararlı gazları tahliye edecektir.

Diğer klima sorunlarına tıkanmış bir genleşme valfi veya bir soğutucu sızıntısı neden olabilir. Soğutucu sızıntısı kompresörünüze ve evaporatörünüze zarar verebilir ve siz ve yolcularınız için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir.

Klima Kontrolü

Ayrıca aracınızın kliması sıcak hava üflüyorsa klima kontrolü yaptırmayı da düşünmelisiniz. Bu belirtiye genellikle tıkalı veya hasarlı bir genleşme tüpü, kompresör veya üfleyici motor neden olur. Ancak, düşük soğutucu seviyesinden de kaynaklanabilir. Bu, AC sisteminizde ciddi hasara neden olabilir.

AK SERVİS tarafından ücretsiz klima kontrolü sunulmaktadır. Bu merkezler, aracınızın AC sisteminin tahrik kayışını, hortumlarını ve contalarını görsel olarak inceleyecektir. Bu firmanın merkezleri ayrıca belirli yerlerde ücretsiz klima kontrolleri sağlar.